"Холодомор" в Геническе – кто виноват?

Аннексия Крыма заставила жителей херсонского Геническа со страхом ожидать наступления ежегодных январских морозов. В результате падения давления в газопроводе замерзают батареи в квартирах, больницах, детсадах, турбазах, частном секторе. Исчезает газ даже в кухонных конфорках. Причем местный - со Стрелковского месторождения. Почему эта чисто техническая особенность становится предметом политических спекуляций, пиара и "холодомора"? И почему до сих пор украинская власть не решила эту проблему?  "Разведка" попыталась найти ответы на эти вопросы. (укр.)

Мешканка Генічеська Ксенія показує свою кухню і розповідає, найближчим часом тут не те що поїсти, просто присісти буде проблематично, адже кухня під час морозів, вітру з моря і відключення газу, перетворюється на крижану пастку.

Ксенія, мешканка Генічеська: «Вот пятиэтажки - раз, два, три, четыре. Вот уголь – хорошо, мы этот уголь привезем, но где мы его будем хранить? Это куда высыпать, в квартиру насыпать тонну угля или как? Это брать ведра и тащить на пятый этаж?»

Квартира мешканки Генічеська

Минулого року Оксана очолила громадські протести у мікрорайоні. За те місцеве управління СБУ – розповідає жінка - намагається зробити з неї «шатуна».

Ксенія, мешканка Генічеська: «Много людей не выходили по поводу газа, так как люди боятся, что как только ты скажешь, что хочешь быть в тепле – ты сразу сепаратист. Ты хочешь быть с газом – ты сепаратист. Хочешь дружбы с народами, хочешь торговать, развиваться – ты сепаратист. Я считаю, что сепаратист – это тот человек, который отделяется от народа, это сепаратист, который говорит о каких-то своих пиарах.»

У тому, що мешканці Генічеська замерзають, жінка винуватить голову райдержадміністрації Олександра Воробйова.

Річ у тім, що з часів СРСР блакитне паливо видобувають поблизу Генічеська – на Стрілковському газородовищі. Влітку потреби міста мізерні, тому зайві кубометри завжди перекачували до підземного сховища поблизу Джанкоя. А потім, з настанням холодів, той самий газ реверсом повертався до Генічеська – тиск завжди був стабільним і всі були задоволені. Проблеми почалися після анексії Криму. Газосховище опинилося на непідконтрольній території. Росіяни добре розуміють, що без реверсної подачі Генічеськ почне замерзати. Тож щозими Кремль влаштовує телешоу – особисто Путін дає в ефірі наказ постачати до українського міста паливо.

 

Газові труби

Навіть коли півостров почали блокувати радикали, кримська влада запускала той самий реверс в бік України. Тож Генічеськ не замерзав взимку. Цього ж року сталося дещо страшніше за підрив електроопор. Мережу підірвало звернення, в якому голова райдержадміністрації Генічеська наїжджає особисто на російського президента.

Кадр з відеозвернення Олександра Воробйова до В. Путіна
Кадр з відеозвернення Олександра Воробйова до В. Путіна

В тому таки відеозверненні Олександр Воробйов демонстративно закручує гідро-пневматичний вентиль на трубі, що подавала газ до Джанкоя. Мовляв – краще будемо спалювати, ніж хоч якось взаємодіяти з агресором.

Місцеві не оцінили випаду Воробйова в бік очільника РФ – почали збирати підписи, щоб просити Путіна про "газову гуманітарну допомогу".

Ксенія, мешканка Генічеська: «Возвращаясь к последнему монологу главы нашей госадминистрации, где он обращался к Путину, провоцируя и без того обстановку на границе. Ты выйди поговори с народом, спроси, что народ хочет. Народу политика не нужна, люди устали от политики. Народ хочет жить в тепле, с газом, иметь деньги на Новый Год и быть уверенным в завтрашнем дне.» 

В його кабінеті тепло і затишно – судячи з усього, пан Воробйов не боїться холодної зими. А от переляканим жителям Генічеська намагається пояснити: відсутність газового реверсу, то не його провина, а ланки одного ланцюга – Україна ж майже у стані війни.

Олександр Воробйов, голова Генічеської райадміністрації: "Повна блокада! Електропостачання відключене? Відключене! Поставки всі припинені? Припинені! Вода зачинена? Зачинена! То є повна блокада. Нехай вони зачиняють той газ, нема питань."

Добирати слова у відношенні до російської влади чиновник не збирається – і байдуже, що страждатимуть прості жителі Херсонської області.

Олександр Воробйов, голова Генічеської райадміністрації: "Нехай зачиняють, з покидьками немає ніяких переговорів!"

Він пройшов Майдан, крокуючи до посади голови РДА – знає не зі слів, що таке бойові дії. І напевне хоче, щоб такий досвід мали всі українці.

Олександр Воробйов, голова Генічеської райадміністрації: "Біда повинна бути навколо всіх нас. Не може бути, що одному дуже гарно, а інший страждає. Тому, коли ми всі об’єднаємось, навіть якщо всім нам буде боляче, буде холодно, але ж якщо ми отак один до одного прийдемо, ми зігріємось. Навіть якщо зрозуміємо, що це наші останні надії – будемо робити все від нас залежне."

 

Едуард Коваленко, громадський активіст: "Глава администрации Воробьев заверяет всех: солдаты мерзнут в окопах – значит и вы мерзнете. Но при чем тут солдаты и причем тут мирное население? Для того солдаты и стоят в зоне АТО, чтобы люди жили нормально, и людям итак досталось – они в нищете находятся. Они еще должны замерзать?"

Едуард Коваленко, громадський активіст
Едуард Коваленко, громадський активіст

Едуард Коваленко, місцевий активіст, колись очолював УНСО. Це він ініціював минулого і цього року збір підписів мешканців Генічеська під проханням подати газ з Криму. Вважає спалювання зайвого палива злочином проти власного народу.

Едуард Коваленко, громадський активіст: "В данный момент сжигается сейчас газ, который должен закачиваться в Глебовское хранилище, в Крыму. Сейчас происходит преступление ежесекундное – сжигается на ветер газ, который должен во время морозов отапливать людей."

Едуард подав до Генпрокурора і Голови СБУ заяви про геноцид мешканців Генічеського району. Звичайно, він став найбільшим ворогом голови РДА. Це ж неприпустимо – спілкуватись заради порятунку місцевих з владою анексованого криму.

Едуард Коваленко, громадський активіст: "Я вышел на Аксьонова, вышел на людей в Крыму, они говорят «мы можем помочь, но нужно обращение жителей города. Если ваши власти не хотят решать и пытаются убедить население, что все и так хорошо. На самом деле власти ничего не решают, ничем не занимаются."

Поки чиновники воюють з активістами – звичайні мешканці Генічеська готуються боротися за виживання. Юлія Юр’ївна, разом з сином-інвалідом  тягають дрова до квартири на 5 поверсі.

Юлія Юріївна, мешканка Генічеська: "Вот, печка у меня есть обыкновенная, у меня дрова вот и я палю еще печь. Вот это на 5-й этаж, мне 70 лет и я должна тягать…. Нигде не покупаю, собираем. Или окна меняют люди – берешь, ходишь, просишь. В общем, я не знаю, что там власти думают, но я так считаю, что за нас никто не думает."

Юлія Юріївна, мешканка Генічеська
Юлія Юріївна, мешканка Генічеська

Ця жінка витрачає всю пенсію на придбання ліків. Вона говорить, що їй вже втрачати нема чого. Якщо влада не вирішить питання до морозів, піде і власноруч відкрутить той газовий вентиль.

Юлія Юріївна, мешканка Генічеська: "Зачем вы тогда считаете, что Крым наш? Если он наш, тогда вы дружите с ним. Дайте им воду, дайте свет, а они нам газ. Вот так, договариваться надо."

Про те, що ніхто домовлятись не збирається, зрозуміло не тільки зі слів голови райдержадміністрації. З новин всі знають: обурені анексією радикали досі блокують півострів.

"Розвідка" вирушає до Чонгару дізнатися, чи триватиме блокада з настанням холодів.

Альона, мешканка Чонгара: "А не легче ли за деньги, делиться и своему же народу, все-равно надо мир, ну мы погибнем. Вот я смотрю, мы постепенно все погибаем. Просто украинці така нация, моя хата скраю, у соседа погано ну и слава богу, - как-то вот так. А общности нету в нас."

Альона, продає тараньку на кордоні в Чонгарі. Помітно, що жінка втомлена всіма нинішніми перепетіями і не розуміє, хто саме виграє від цих блокувань.

 Альона, мешканка Чонгара: "А то, что татары хотят бойкот, мне кажется, что сами же татары за это страдают. Простые люди страдают 100%."

"Розвідка" приїжджає у табір воєнізованої організації НОМАН, яка, разом із Правим Сектором і АЗОВом, блокує кримський перешийок. По-військовому коротко Комендант наметового містечка кримсько-татарського батальйону "Номан" відповідає на наші запитання.

Журналіст: "Ви можете прокоментувати, доки ця блокада буде тривати?"

Комендант: "Пока Крым не отберем."

Журналіст: "Ну добре, Крим забирати будете полiтичним шляхом чи воєнним?"

Комендант: "Будет политично – будем политично отбирать, а так, будет военный – будем военным забирать. Мы готовы на все."

Табір "Номану"

Помічаємо, що табір майже порожній. Щойно запитуємо: хто ж блокує, коли нікого немає – починаються проблеми. Невже бояться, що народ побачить ілюзорність блокади?

Тим часом мешканці Генічеська з острахом чекають цьогорічних морозів, згадуючи попередній досвід.

Наталія Василівна, мешканка Генічеська: "Пока не договорились с Джанкоем, мерзли неделю, очень мерзли. Детки маленькие и все. Как открыли нам задвижку, все нормально было. Так нашего Тулупова сепаратистом об'явили. За то, что человек обратился, чтоб газ дали."

"Розвідка" вирушає поговорити з тими, хто за звернення до російської влади чи Криму, таврує людей сепаратистами. Знайомимося з заступником голови Херсонської обласної державної адміністрації Олександром Адамчиком. Чиновник чекає, коли з бюджету України виділять понад мільярд гривень, щоб протягти нитки газогону від Генічеська до магістральної мережі. Гроші звичайно чималі – де гарантія що їх не розпилять, як розпилюють будь-що в нашій країні? Тим більше, Адамчик полишив бізнес заради низькооплачуваної посади в облдержадміністрації. Коли в голову уже закрадаються серйозні підозри, чиновник несподівано видає цілком людяну думку. Він пригадує, як розмовляв з прихильниками блокування півострова.

Олександр Адамчик, заступник голови Херсонської ОДА: "Хлопці, а на що ви розраховуєте, якщо ви перерубали їм електрику? Ви ж розумієте, що до 2014 року, навіть 15-го року, газ вони негласно, на один глазок, поставляли. Щось ті туда поставляли, якусь електроенергію – всі понімали, що там люди і там люди. Да, був статус про окуповані території, але розуміли, що Криму без України дуже тяжко, і Україні без Криму тоже частково буде тяжко. "

Олександр Адамчик, заступник голови Херсонської ОДА
Олександр Адамчик, заступник голови Херсонської ОДА

Адамчик говорить, що у новітній геополітичній ситуації проблема Генічеська політизувалася і на ній відверто спекулюють. Насправді ж - питання суто технічне..

Олександр Адамчик, заступник голови Херсонської ОДА: "Дуже прикро, що мешканці Генічеська відчують на собі дискомфорт в цій ситуації, але просимо їх з гідністю витримати це випробовування. І я думаю, що Господь любить Україну і низькі температури, які будуть, вони будуть недовго."

Тим часом молитися цієї зими потрібно за мешканців багатоповерхівок, вони не в змозі використовувати альтернативне опалення, окрім дорогого електричного. Та й частина приватного сектора швидше за все буде відключена. Як зникає газ, місто вимушено переходить на електричне опалення. Місцеві знають - можна не ламати собі голову над цим питання, якщо просто почати діалог з РФ.

Олександр Адамчик, заступник голови Херсонської ОДА: "Як то кажуть, дай палець, а відкусять руку. Тому є ситуація і нам потрібно технічно, грамотно, професійно, по-господарськи з неї знайти вихід. А спілкуватися із агресором – ну, я вважаю, що на такі питання собі дорожче."

Що саме дорожче і звідки чекають допомогу, "Розвідка" запитала в мешканців Генічеська просто перед райдержадміністрацією.

Марія, мешканка Генічеська: "Коли буде мінус десять – і цього року чекаємо на це, але в мене свій котел. Проблема в тому, чи буде газ, бо його, да, в минулому році не було."

Олександр, мешканець Генічеська: "Печки топим, у кого котлы, углем пользуемся. У кого нет – те камины включают. В меня знакомая "дуйку" купила."

Марія, мешканка Генічеська: "Ми користуємося балонами, заправляємо."

Раїса, мешканка Генічеська: "На газ надо 50 тысяч, а где их взять? Не, у меня газа нет."

Василь, мешканець Генічеська: "Пускай тарифы повышают на сколько угодно, но ведь несоответствие. Восемдесят процентов от зарплаты надо отдать на газ, уголь, вода, электроэнергия … Это скорее всего – грабеж народа, если правильно… Путин типа добрый жест сделал, - я ж Путин, кран открыл, да и все дела. А реально? А реально нечего договариваться!"

Олена, мешканка Чонгара: "Я за мир и надо договариваться, мне  кажется. Хай помагає. Якщо може – хай поможе нам, українцям. А що нам робити? Что ж мы, без газу будем сидеть?"

З тридцяти співрозмовників "Розвідки" лише двоє принципово проти взаємодії з Росією. Про таку статистику знає і той самий мер, якого таврують сепаратистом.

Олександр Тулупов, Генічеський міський голова: "Если мы сегодня заявляем, что Крым это Украина, тогда у нас должен товарооборот идти, мы должны им свет подавать, и воду, через Северо-Крымский канал. Но есть блокада – приняли на каком-то уровне, что мы ничего туда не даем, а случается несчастье, нам газа не хватает, - нам открывают задвижку и пошел газ. То есть, тут вопроc очень щепетильный. Я считаю, что, если Крым - это Украина и там живут жители Украины, то они должны пользоваться всеми льготами и благами, которые есть на Украине."

Олександр Тулупов, Генічеський міський голова
Олександр Тулупов, Генічеський міський голова

В народі у Тулупова велика підтримка. Люди говорять – він як ніхто відчуває проблеми міста.

Олександр Тулупов, Генічеський міський голова: "Потому-что я говорю людям правду. Я ее своими именами называю, я не говорю, что если только Путин нам даст. Я говорю, что если заключите какой-то договор о временном хранении, а рассчитываться не надо деньгами, а именно газом можно рассчитываться – мы ж все-равно его сжигаем, мы ж это видели. Что сегодня является большим преступлением? То, что мы не даем голодающему откусить, а сами выкидываем в мусорник, а потом самим не хватает и мы должны просить или сдыхать с голоду?"

"Розвідка" не береться судити, хто правий, а хто винен у Генічеській газовій кризі. Врешті-решт, вже з січня синоптики прогнозують двадцятиградусні морози. І правий буде той, хто врятує людей від холодної смерті.

Журналіст: Руслан Коцаба

  • Юрий Котт

    Путин во всём виноват

Загрузка...